NordicBet Liga Foreningen

Egen avl med på træningslejr i Cypern

Egen avl med på træningslejr i Cypern

Hobro IK er i denne uge på træningslejr i Cypern. Her er 29 spillere rejst med inklusiv syv af klubbens egne unge fra U17- og U19-holdene.

Fra U17-holdet er Viktor Bror med. Den 17-årige målmand har været i Hobro IK siden U13, hvor han kom til fra Aars IK. Viktor Bror er oprindeligt fra Aars, men går i 10. klasse i Hobro.

Fra U19-holdet er følgende spillere med:

Magnus Rosengreen, Mikkel Boye og Valdemar Schmølker kom alle til klubben samme tid og blev en del af U13-holdet.

Aars-drengen Magnus Rosengreen skiftede Hobro IK ud med Silkeborg IF som U17-spiller, hvor han fik en kontrakt. På trods af gode præstationer i Silkeborg IF valgte den nu 18-årige Magnus Rosengreen i sommeren 2024 at skifte hjem til Hobro IK, hvor han fik en ungdomskontrakt som den blot anden spiller i klubbens historie. Magnus Rosengreen kan dække flere af de offensive positioner og går ud over fodbolden på HEG i Hobro.

18-årige Mikkel Boye, der er fra Støvring, har allerede fået sin debut for klubbens NordicBet Liga-mandskab. I 2023 fik den fysisk stærke angriber en ungdomskontrakt med Hobro IK, som den første spiller i klubbens historie. Mikkel Boye går på Mariagerfjord Gymnasium.

Valdemar Schmølker, oprindeligt fra Skørping, kom til Hobro IK og var egentlig kun U12-spiller, men startede sammen med Mikkel Boye og Magnus Rosengreen som U13-spiller. Som U15-spiller skiftede Valdemar Schmølker til FC Midtjyllands akademi og var derefter forbi AaBs akademi inden turen gik hjem til Hobro IK som U17-spiller. Angriberen har fået sin debut for Hobro IKs Nordicbet Liga-mandskab. Valdemar Schmølker bruger tiden ved siden af fodbolden på HEG i Hobro.

Alexander Nathan skiftede til Hobro IK fra Helsted Fremad som U15-spiller og har siden da været i klubben. Den 18-årige midtbanespiller har fået debut for klubbens NordicBet Liga-hold. Udover fodbolden går Alexander Nathan på Mariagerfjord Gymnasium.

Den 18-årige målmand, Joachim Andersen, skiftede til Hobro IK som U17-spiller fra Overlund GF (FK Viborg). Til dagligt er Joachim Andersen bosat i Viborg, men går på HEG i Hobro sammen med Magnus Rosengreen og Valdemar Schmølker.

Sidste spiller i flokken, der er med på træningslejr, er 17-årige Konrad Gaardsøe, der skiftede til Hobro IK i U16 fra Aalborg KFUM. Konrad Gaardsøe er bosat i Aalborg, men går, ligesom Mikkel Boye og Alexander Nathan, på Mariagerfjord Gymnasium i Hobro.

 

Spillere fra U17-holdet:
Viktor Bror – Årgang 2008

Spillere fra U19-holdet:

Magnus Rosengreen – Årgang 2006

Mikkel Boye – Årgang 2006 (U23)

Valdemar Schmølker – Årgang 2007

Alexander Nathan – Årgang 2006

Joachim Andersen – Årgang 2006

Konrad Gaardsøe – Årgang 2007

Egen avl med på træningslejr i Cypern
Egen avl med på træningslejr i Cypern