Betinia Liga Foreningen

Tungt nederlag mod Lyngby BK

Tungt nederlag mod Lyngby BK

Hobro IK havde forud for dagens opgør mod Lyngby BK afholdt MTB-event i samarbejde med DS gruppen og Headspace Mariagerfjord. Her blev der samlet mere end 550.000 kr. ind til Foreningen Hobro IK af 1913 samt Julemærkehjemmet i Hobro. Desværre gav kampen ikke det samme at juble over.

Vi fik en hæsblæsende indledning på kampen og allerede i de første 10 minutter havde der været gode muligheder til begge mandskaber. Hobro IK var dog hurtigst til at finde netmaskerne, da Søren Andreasen efter 12 minutter kunne bringe hjemmeholdet foran. Et godt indlæg af Max Nielsen finder vej til Søren Andreasen, der på sin anden afslutning kunne sparke bolden i nettet.

Lykken var dog kort og Lyngby BK fik hurtigt udlignet, da tidligere Hobro-spiller Jesper Cornelius blev sendt i dybden. Han får sendt en afslutning afsted, der er på vej forbi mål, men på bagerste stolpe dukker Frederik Gytkjær op og sparker bolden over målstregen.

Efter de to mål og den hæsblæsende start skulle vi godt 30 minutter ind i kampen før den næste store chance kom. Denne kom til Lyngby, da en bold bliver spillet på tværs inde i feltet, men Marius Jacobsen får dækket målet godt og afværget et potentielt mål.

Umiddelbart efter var det så Hobro IKs tur til at komme millimeter tæt på at score. Et flot indlæg fra venstresiden finder vej til en fremstormende Oliver Klitten, der får sendt en afslutning gennem benene på målmanden, men via et skinneben og skulderen, får keeperen reddet bolden på stregen.

Kort før pausen pressede Hobro IK på. Først efter et indlæg som dumper ned til Søren Andreasen, der med et halvt saksespark får flugtet mod mål, men afslutningen bliver blokeret ud til hjørnespark. På det hjørnespark fik Hobro IK så bolden i nettet, men dommer Jonas Bøgelund annullerede målet til stor undren og uforståelighed fra hele Hobro-mandskabet og tilskuerne på DS Arena.

Pause

2.halvleg var en tæt forestilling, hvor begge hold kæmpede om at komme i angreb, men intet blev afgørende farligt. Vi skulle derfor hen til det 67. minut, hvor Hobro IK var tæt på at tage føringen. Et indlæg ind mod Marco Bruhn, der får sendt bolden videre mod mål. Her kommer keeperen ud og får blokeret, men bolden hopper og danser inde i feltet og vil ikke ind over stregen.

Desværre var det i stedet Lyngby, der kunne bringe sig foran, da Frederik Gytkjær på kanten af offside igen fandt netmaskerne.

Det skulle desværre også blive 3-1 til Lyngby BK, da Frederik Gytkjær fuldendte sit hattrick. Målet kom efter en dødbold. Til sidst i kampen gjorde Lyngby det også til 4-1, da de igen var effektive og sparkede bolden i nettet.

En kamp, hvor Lyngby BK var utroligt effektive på deres chancer og endte med at trække sig sejrrigt ud. 

Kampfakta:
Hobro IK 1 – 4 Lyngby BK (1-1)

Hobro IK-opstilling:
Jonas Dakir
Emil Søgaard – Marius Jacobsen – Frederik Dietz
Max Nielsen – Mikkel M.P. – Zander Hyltoft – Lukas Klitten

Oliver Klitten – Søren Andreasen – Villads Rasmussen

Mål:

Hobro IK 1 – 0 Lyngby BK Søren Andreasen (12. min.)

Hobro iK 1 – 1 Lyngby BK, Frederik Gytkjær (14. min.)

Hobro iK 1 – 2 Lyngby BK, Frederik Gytkjær (71. min.)

Hobro iK 1 – 3 Lyngby BK, Frederik Gytkjær (83. min.)

Hobro iK 1 – 4 Lyngby BK, Mathias Kaarsbo (90. min.)

Udskiftninger:

Ud: Zander Hyltoft – Ind: Mikkel M.P. (65. min.)

Ud: Søren Andreasen – Ind: Marco Bruhn (65. min.)

Ud: Theo Ekie – Ind: Runar Hauge (72.)

Ud: Lukas Klitten – Ind: Gustav Bjerge (83. min.)

Ud: Villads Rasmussen – Ind: Mikkel Boye (83. min.)

Ubenyttede spillere:

Andreas Søndergaard, August Bryld, Mikkel Kannegaard

Advarsel:

Gustav Fraulo, Lyngby BK (19. min.)

Gustav Mortensen, Lyngby BK (41. min.)

Frederik Dietz, Hobro IK (45+2. min.)

Frederik Gytkjær, Lyngby BK (75. min.)

Dommer:

Jonas Bøgelund

Tilskuere:

1007

Tungt nederlag mod Lyngby BK
Tungt nederlag mod Lyngby BK